Kaitri pavasarinė saulutė ne tik džiugina akį ir širdį, bet ir sukelia odos paraudimą bei pigmentines dėmes. Kad to išvengtume, dairomės į kremų su SPF lentynas, bet dabartinėje jų gausybėje nesunku pasiklysti. Tad kaip gi rasti tą geriausiąjį, kuris labiausiai tiks jūsų odai ir geriausiai ją apsaugos?

Svarbiausias dalykas, renkantis bet kokį kremą, yra jo sudėtis (paskui jau žiūrime į kainos adekvatumą), o renkantis apsauginį kremą nuo saulės – kokios rūšies apsauginiai filtrai į jį įeina. Apsauginiai filtrai yra dviejų rūšių – fizikiniai ir cheminiai. Fizikiniai filtrai apsaugo odą atspindėdami saulės spindulius, o cheminiai žalingą jų poveikį neutralizuoja jau patekus jiems į odą. Fizikiniai filtrai saugo ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių, cheminiai – praktiškai tik nuo UVB, nuo UVA saugo labai menkai. Cheminiai filtrai gali sukelti alergiją  arba dirginti odą, fizikiniai filtrai nesukelia alergijos. Žodžiu, jau supratote, kad verčiau rinktis apsauginius kremus su fizikiniais filtrais, nors trūkumų turi ir jie – kai kurie kremai su fizikiniais filtrais blogiau susigeria  ir palieka balkšvą atspalvį, be to, jie linkę lengviau nusitrinti nuo odos. Tačiau visgi jie laikomi saugesniais.

Kaip suprasti, kokius filtrus – fizikinius ar cheminius – gamintojas įdėjo į kremą? Be abejo, žiūrime į sudėtį. Kadangi paprastai naudojami tik du fizikiniai filtrai – cinko oksidas ir titano dioksidas, visai paprasta, nustatyti, ar jie nurodyti kremo sudėtyje. Jei šių medžiagų etiketėje neradote, greičiausiai apsauginiame kreme panaudoti cheminiai filtrai. Tokiu atveju vertėtų patikrinti, ar kremo sudėtyje nėra blogiausią reputaciją turinčių cheminių filtrų – Oxybenzone, Benzophenone-3, Homosalate, 4-Methylbenzylidene-camphor, Octyl Methoxycinnamate, Octyl dimethyl-PABA. Šios cheminės medžiagos yra įtariamos sukeliančios odos vėžį, tad kremų su jomis geriau būtų vengti.

O dabar prisiminkime kas yra tas SPF, ir pasiaiškinkime, kaip suprasti skaičiukus, nurodytus prie jo. Daugelis žino, kad SPF (sun protection factor) yra apsaugos nuo saulės faktorius, kuris parodo orientacinį apsaugos nuo saulės laiką. Tačiau pastebėjau, kad mažai kas yra girdėjęs apie MED ir kaip pritaikyti sau SPF skaičių reikšmę. Taigi, MED – minimali eritemos dozė, t. y. minimalus laikas, per kurį oda parausta, veikiama tiesioginių saulės spindulių. Bandymo būdu galima apsiskaičiuoti savo asmeninę MED – pabuvus saulėje ir užfiksavus laiką, per kurį paraudo oda. Arba galima nustatyti apytikrę savo MED, remiantis odos fototipų klasifikacija:

I fototipas – oda labai šviesi, daug strazdanų, šviesūs arba raudoni plaukai, akys mėlynos arba žalios, oda greitai nudega, bet niekada neįdega. MED – 5.

II fototipas – plaukų spalva šviesi, šviesiai ruda ar pilka, kartais yra strazdanų, akys mėlynos, žalios ar pilkos, oda šviesi, greitai nudega, kartais lengvai įdega. MED – 10.

III fototipas –  plaukai šviesiai rudi, kaštoniniai arba tamsūs, oda šviesi į rusvumą, akys šviesiai rudos arba pilkos, gali būti kelios strazdanos, oda kartais nudega, visada įdega, įdegis vidutinis. MED – 15.

IV fototipas – tamsiai rudi plaukai, tamsiai rudos akys, tamsiai rudas odos atspalvis, strazdanų nėra, oda lengvai įdega, niekada nenudega, įdegis tamsus. MED – 20.

Lietuvoje daugiausia II fototipo žmonių, tad daugumos MED yra 10.

Dabar, kai jau žinote savo MED, padauginę ją iš SPF dydžio, apskaičiuosite laiką, per kurį jūsų oda neparaus veikiama saulės spindulių. Taigi, SPF parodo, kiek kartų ilgiau užtruks odos paraudimas, pasitepus apsauginiu kremu, lyginant su nepatepta oda. Pvz., jei jūsų MED yra 10, o kremo SPF 30, jūs galite neparaudę būti saulėje 300 min. Taip apskaičiuojama apsauga nuo UVB spindulių, o nuo UVA spindulių apsauga, deja, trunka 3 kartus trumpiau. Vadinasi, šiuo atveju kremas su SPF 30 nuo UVA spindulių saugos tik 100 min.

Kad kremas gerai veiktų, nepamirškite užtepti jo pakankamai ir tolygiai jį paskirstyti. Apskaičiuota, kad veiksminga kremo dozė yra 2 mg vienam kvadratiniam kūno centimetrui, pvz., 170 cm ūgio ir 70 kg svorio žmogui viso kūno apsaugai nuo saulės reikia 30-35 ml, t. y., maždaug 6 šaukštelių kremo. Jei tepatės mažiau – jūs nesate pakankamai apsaugoti.

Taigi, skaitykite kremų nuo saulės etiketes, nustatę savo MED, išsirinkite tinkamą SPF, tepkitės kremo negailėdami, o dar geriau – venkite tiesioginių saulės spindulių, ir būsite saugūs 😊