Tamsiuoju metų laiku vienos populiariausių yra retinolio procedūros, apie kurių veiksmingumą daugelis klienčių jau yra girdėjusios. Tačiau pastebėjau, kad dauguma jų nežino apie skirtingas retinoidų formas, painioja retinolio ir retino rūgšties savybes, todėl dažnai turi išankstinę nuostatą, kad retinolio procedūros yra labai agresyvios, toksiškos ar net skausmingos.

Taigi, kas yra retinolis ir kam jis kosmetologijoje reikalingas? Turbūt daugelis atsakytumėte, kad tai yra vitaminas A, ir iš esmės būtumėte teisios – tai viena iš daugelio vitamino A formų, kurios dažnai vadinamos retinoidais. Kai kurios retinoidų formos naudojamos tik medicinoje, kitos, tarp jų ir retinolis,  gana plačiai paplitusios kosmetologijoje.

Retinoidai, naudojami medicinoje                                                              

Retino rūgštis

Tretinoinas

Izotretinoinas

Etretinatas

Adapalenas

  Naudojami kosmetologijoje   

Retinolis

Retinalis (retinaldehidas)

Retinilo esteriai:

retinilo palmitatas,

retinilo acetatas,

retinilo propionatas,

retinilo miristatas.

Kodėl būtent retinolis yra pats populiariausias procedūrose naudojamas retinoidas?

Retino rūgštis nenaudojama kosmetologijoje, nes ji labiausiai dirgina, yra toksiška, jos negalima naudoti nėščiosioms. Ji dažnai sukelia retinoidinį dermatitą, kadangi iššaukia ląstelės intoksikaciją. Taip atsitinka todėl, kad ląstelė paima ją visą, kiek yra, nes retino rūgštis veikia tiesiai RAR (retinoic acid receptor) receptorius, reaguojančius į retino rūgštį ir esančius ant branduolio membranos.

Retinoliui nėra receptorių, todėl jo paima tik tiek, kiek reikia paversti rūgščiai, todėl nėra intoksikacijos. Retinolis nepatenka į kraują, neturi sisteminio poveikio, todėl jį naudojant pastoti galima. Taigi, retinolis yra visiškai saugus, ir tuo pačiu jis pasižymi visomis gerosiomis, gydančiomis retino rūgšties savybėmis, nes iš pradžių ląstelėje virsta retinaliu, paskui retino rūgštimi.

Retinalis, nors pasižymi greitu poveikiu, ląstelėje greičiau nei retinolis virsta retino rūgštimi, tačiau dėl tos pačios priežasties ir labiau dirgina odą.

Retinilo palmitatas – populiariausias kosmetologijoje naudojamas retinilo esteris, yra viena iš stabiliausių retinoidų formų, bet, deja, ir viena neefektyviausių, todėl dažniau sutinkamas namų priežiūros produktų, o ne kosmetologinių procedūrų metu naudojamų priemonių sudėtyje.

Taigi, jei norite gauti saugiausią ir efektyviausią retinoidų teikiamą poveikį, apie kurį pasakosiu kitame straipsnyje, rinkitės retinolį.